Návod: Trojnohá dóza a květník s razítky

Materiál a pomůcky: keramická hlína, miska s vodou, houba, šlikr a štětec, váleček, vodicí lišty, dřevěné špachtle, škrabátko, skalpel, razítka.

Zpracujeme si hlínu a na podložce si vyválíme podle vodicích lišt plát hlíny silný cca 5 mm. Skalpelem odřízneme hlínu podle papírové šablony. Skalpelem odřízneme hlínu podle papírové šablony ve tvaru dlouhého obdélníku. Zbytky plátu si dáme stranou, budeme je ještě potřebovat na dno nádoby anebo na víčko dózy.

Na připraveném obdélníku si vyznačíme pomocí dlouhého pravítka nebo lišty okraj budoucí nádoby.

Střídavě obtiskáváme dva motivy razítek po celé ploše plátu.

Okraje obdélníku si seřízneme tak, aby nám utvořily tzv. ztracený spoj. Jednu stranu tedy seřízneme šikmo dovnitř, druhou stranu šikmo ven.

Spoje naškrabeme a natřeme šlikrem. Konce spojíme k sobě a jemně přitiskneme. Spoj zaretušujeme dřevěnou špachtlí vevnitř i z venku.

Výrobek si otočíme dnem vzhůru a začneme spojovat dno tak, aby nám vznikly tři nožky. V místech, kde je potřeba nožky spojit, si hlínu opět naškrabeme a našlikrujeme.

Do zbylého otvoru uprostřed dna nádoby vlepíme malý trojúhelník z odloženého vyváleného plátu. I na dno můžeme obtisknout některé z použitých razítek, samozřejmě ještě před lepením.

Pečlivě zaretušujeme veškeré spoje a vyzkoušíme, jak nádobka stojí. Vnitřní spoje dna je potřeba také začistit a případně vyplnit měkkou hlínou.

Před dokončením ještě nádobu formujeme do buclatého tvaru. Navlhčíme si ruku a postupně vytlačujeme stěnu zevnitř směrem ven. Výrobek si dáme na točnu a kontrolujeme celkový tvar budoucího květníku či dózy.

Po usušení a přežahu nádobky glazujeme oblíbenou glazurou, nejlépe s efektem, který zvýrazní plastický dekor na povrchu.

Text a foto: Veronika Volejníková, Dílna U dubu, Popovice u Nechanic, www.dilnaudubu.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *