Malování oxidy aneb modrá na kamenině nás vzala za srdce


Kurzy, Moje tvorba, Uncategorized / Čtvrtek, 29 listopadu, 2018

 

Tušila jsem, že tohle setkání s keramikou bude hezké a zajímavé. Předpokládala jsem, že každou z nás, která jsme se Zastavení s keramikou na téma Malování oxidy zúčastnily, to opět v keramickém tvoření posune dál. Ale že nás to vezme tak moc? Tak to jsem netušila. Modrá kamenině prostě sedne.

Malba oxidy kovů je jednou z tradičních technik, kterou se keramika dekoruje. My se zaměřily na malbu kobaltem (tedy, oxidem kobaltu), který se sice tváří jako černý prášek, ale po výpalu z pece vyjde v modrých tónech.

Často se s kobaltovou malbou setkáváme na bělostném porcelánu, kterému modrá velmi sluší. Když se ale objeví modrá malba na kamenině, tak jsem zpět v babiččině kuchyni a na rtech pocítím dotek malovaného krajáče s mlékem.

Do malby kobaltem nás zasvětila moje kamarádka Majka Krajná. Tahle technika jí je velmi blízká a dokázala nás provést prvními kroky, i když jsme některé měly dojem, že malovat neumíme ani domeček jedním tahem.

Ano, mluvím o sobě. Kreslení a malování mi bylo vždy spíš vzdálenou kratochvílí. Až potřeba kreslit si návrhy pro keramickou tvorbu mě donutila vzít tužku a pár skicáků už zdolat. Naštěstí je progres nevyhnutelný, a tak se už ani moc za své kresby a náčrty nestydím.

Moc se mi líbilo, že nejprve jsme si místo kobaltu vzaly inkoust a na papír testovaly, co se štětcem v ruce svedeme. Majka s sebou přivezla doslova hromadu inspirace. Ukázala svůj porcelán, vlastní složku s malbami a celý proces, jak se ona sama učí malovat nové motivy. Potěšily mě knížky o malbě na keramice, kéž bych si je stihla pořádně prohlédnout všechny.

Až po rozmalování našich ztuhlých prstů jsme se pustily nejprve do malby na kachličky, a pak i do keramických nádob. Některé byly už po přežahu, některé surové, jen vysušené.

Džbány, hrnky a vázy jsem pro Zastavení s keramikou připravovala já a ještě mi nějaké zbyly. Teď čekají, až k nim budu moct opět zasednout a namalovat. Těším se na to moc, je to totiž skvělý relax. Obzvláště u symetrických dekorů mi odchází mozek na odpočinek a hlava je čistá. Bože, tak čistá, jak kostní porcelán.

Děkuji za krásný čas s malbou, pohltilo mě to. A nejen mě!

S Majkou už plánujeme další Zastavení s keramikou na téma malby na kameninu. A protože na facebooku se už pár lidí hlásilo, že se příště také chtějí zapojit, tak si pište do diářů: neděle 3. února od 10 do 15 hodin.


Níže malé nakouknutí na vyvedené džbánky a hrnečky. Ve skutečnosti jsme toho namalovaly mnohem více, ale nestihla jsem vše zdokumentovat. Teď jsou téměř všechny kachličky, hrnečky, vázy a džbány u svých majitelek a podle jejich reakcí při předávání tuším, že jim dělají velkou radost.

Děkuji.

 

 

 

 

3 Replies to “Malování oxidy aneb modrá na kamenině nás vzala za srdce”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *