Moje výzva tvůrcům: Komunikujte. Podporujte.


Kurzy, lampy, Marketing pro tvůrce, Moje tvorba, Uncategorized / Středa, 18 března, 2020

Jste tvůrce? Jste řemeslník? Jste výrobce?

Zavřeli jste, stejně jako já, své dílny, kurzy, workshopy? Jste v situaci, stejně jako já, že vám vypadla část příjmů anebo dokonce celé příjmy na dobu minimálně měsíce? Jak s tím nakládáte?

Co přesně dělat po ekonomické stránce vám neporadím. Ale můžu inspirovat, co dělat z hlediska komunikace. Třeba na vašich sociálních sítích.

Jsem Veru z Dílny U DUBU, keramička, lektorka keramiky a taky bývalá markeťačka a novinářka. A to je přesně to, z čeho nyní čerpám. Ze svých zkušeností a dovedností, které mě moje bývalá profese naučila. Tedy, komunikovat. A k tomu samému vyzývám i vás:

„Nezůstávejte zticha. Mluvte se „svými lidmi“, a to i s rouškou na obličeji.“ Jak na to? Přes svá sociální média. Třeba.

Na začátku celé téhle nelehké situace jsem si kladla otázku, zda se vůbec jako keramička mám vyjadřovat k nastalým změnám.

Samozřejmě, že ano. Jednak s vámi ráda rozmlouvám a taky jsem poměrně dost citlivá žena, která poslední týdny vnímala, jak se mezi kurzistkami šíří obava, jak s nastalou situací naložit. Co bude s jejich kurzy? Kdy se zase uvidíme? Jak to bude s jejich výrobky?

Můj tip číslo 1: KOMUNIKUJTE

Ano, docela snadný. Do teď většina z nás vesele vedla své Facebooky, Instagramy, webové blogy anebo prostě jenom dílny s pár kurzisty. Máme tedy kolem sebe tímto vybudovanou KOMUNITU. A právě s tou teď musíme mluvit víc než kdy jindy.

Proč? Že nemáte co říct?

Se svou komunitou jste do teď byli ve spojení, tak s tím nepřestávejte. Jenom jim prosím vás necpěte informace, které nepotřebují. Nebo potřebují, ale ne zrovna od vás. Co tím mám na mysli?

Najděte průnik mezi vaší prací a tím, co vaše komunita nyní nejvíce potřebuje.

Jak to vidím já? Za mě osobně nyní naši zákazníci a kurzisté potřebují ubezpečit, že o svoje předplacené služby u vás nepřijdou. Napište jim, že současnou situaci řešíte a co jim nabízíte. Možná máte možnost nabídnout posunutí termínu zrušených kurzů. I přes to, že jste ve svém provozu omezení, tak na zakázkách pracujete dál.

Můžete jim nabídnout nějakou kompenzaci nebo alternativu? Nabídněte. Potřebujete, a teď víc než kdy jindy, se svou komunitou zůstat ve spojení, v kontaktu a v dobrých vztazích.

Můj tip číslo 2: PODPORUJTE

Ano, podporujte. Nevíte jak? Poslyšte, všichni, máme poměrně dost kreativní práci, tak šup s tou kreativitou jen trochu jiným směrem – směrem k vašim zákazníkům, k vaší komunitě.

Nabídněte jim svou pomoc

Nevíte, co by je podpořilo? Zeptejte jich samých – na Facebooku, na Instagramu, přes mail anebo jim zavolejte.

Nabídka pomoci je výrazem vaší péče. A péče je ten klíč, který vám nyní pomůže udržet vaši komunitu stále ve spojení s vámi. Co jsem udělala já?

Příklad z mé dílny: Komunita kolem mojí dílny je plná velmi tvořivých a kreativních dam. A ty dámy jsou většinou maminky nebo babičky. Většina z nich se nyní nachází v situaci, kdy jsou doma a potřebují zabavit své děti. A taky – vypnout samu sebe od starostí, které jim nenadálá změna přinesla. A proto jsem vyhlásila Výzvu z Dílny U DUBU: TVOŘTE s hlínou DOMA. Kdo má zájem, dostane ode mne mezi vraty balíček s hlínou, pár nástrojů a třeba razítka od Rélyéfu a může doma zabavit sebe i své děti.

Článek s výzvou si můžete přečíst tady, klik sem.

Můj tip č. 3: Ukažte, co máte za zavřenými dveřmi dílny

Je dost možné, že tohle je přesně to, co na svých sociálních sítích děláte úplně nejvíc. Ukazujete svým fanouškům a sledovatelům, jak vypadá vaše práce. Tak s tím nepřestávejte. Dělejte to dál. A dělejte to líp. Najděte nové možnosti a způsoby, jak své komunitě představit své řemeslo a svou tvorbu.

V době, kdy většina z nás vyjde tak maximálně před dům a na zahradu, trávíme na sociálních sítích víc času než jindy. Tak toho využijte. Ovšem taky počítejte s tím, že na sockách je teď přece jenom trochu přetlak.

Co s tím? No nic moc… penězi na reklamu bych v nastalé ekonomické situaci spíše šetřila. Nevíme, co nás čeká za pár týdnů. Prostě to tak je a nejblbější, co můžeme udělat je „nic“. Cokoliv v tuhle dobu nuceného klidu je lepší, než mlčet.


Ještě znovu opakuji zásadní věc – pokud máte Facebook, pokud máte Instagram, pokud vedete živé workshopy a kurzy, tak MÁTE KOLEM SEBE KOMUNITU. Mluvte s ní. Buďte s ní ve spojení.

Přijde vám to zbytečné? A nebudete (čistě náhodou) od téhle své komunity za pár týdnů potřebovat objednávky na kurzy? Na workshopy? Aby si koupili vaše zboží na velikonočních trzích (pokud nějaké budou)? Anebo třeba až na podzimní pouti anebo v době Vánoc?

Myslete dopředu!

Teď není úplně čas na prodeje. (Ale přijde zase brzy, nebojme se.) Teď je čas na péči o vaše zákazníky. Teď je čas na to, abyste jim ukázali, co děláte za zavřenými dveřmi dílny. Teď je čas na to, abyste jim nabídli podporu.

Komunikujete s lidmi, tedy cítícími bytostmi, které vám vaši vřelost oplatí. Věřím tomu, protože se mi to za poslední roky, kdy vedu svou vlastní keramickou živnost a kurzy a workshopy, tolikrát vrátilo. To tajemství je „komunita“ a „komunikace“.

Tak, teď to víte i vy, tak běžte a aplikujte, praktikujte a podělte se se mnou o vaše zkušenosti. Jsem tady pro vás, napište mi na Facebooku, na Instagramu nebo do mailu.

Jsem Veru z Dílny U DUBU, keramička, lektorka keramiky a taky bývalá markeťačka a novinářka. A to je přesně to, z čeho nyní čerpám. Ze svých zkušeností a dovedností, které mě moje bývalá profese naučila. Tedy, komunikovat. A k tomu samému vyzývám i vás, milí TVŮRCI.

14 Replies to “Moje výzva tvůrcům: Komunikujte. Podporujte.”

 1. No každá situace je určitou výzvou. Minimálně k zamyšlení. Keramika se naštěstí nekazí a tak můžeme dělat do zásoby. Jenže keramika je spíše věcí zbytnou, takže těžko odhadnout, kdy se podaří ji zhodnotit. Reklama a marketing je pro mne šílená a je potřeba na tom pracovat stále. Učit se lze taky stále. Takže nic bych neviděl tragicky a pokusil bych se využít toho, co lze. A komunikovat je určitě potřeba. Nesedět se založenýma rukama jakbysmet. Rozhodně díky za snahu s něčím pohnout. tomas. ARTkeramika.cz & Relyef.cz

  1. Tome, moc děkuji za Tvoje postřehy a komentáře. Souhlas, že se keramika nekazí, ale na rovinu – a Ty to ostatně taky píšeš – je to věc zbytná. Takže pokud nechceme my jako keramici a naše keramika zdechnout na korona krizi, je potřeba dělat akční kroky. Za mne to je rozhodně začít řešit svou komunikaci a tím i marketing. Držme se všichni 🙂 Veru.

 2. Jinak každopádně ARTterapie je skvělým způsobem trávení času. Můžete u toho meditovat, přemýšlet, učit se a taky například s razítky od Relyefpotterytools.com rozvíjet jemnou motoriku. A nesmutněte pokud nemáte pec. Někteří makaj celej rok, aby naplnili pec. Prostě jen změníme frekvenci….

 3. Dobrý den/Ahoj Veru,
  Moc děkuji za nakopávací článek 😊. V keramické fb skupině jsem psala, že šiju roušky jako divá. Dnes jsem zjistila, že jsem z toho už tak mimo, že jsem si až napotřetí byla schopna uvařit pořádné kafe. Takže dnes došiju poslední roušky a od zítřka se zase zavřu do dílny a budu opět keramičkou. Navíc do nové dílny a to pro mě znamená, že budu více sdílet příspěvky z procesu a celkově co se v mé dilně bude dít. Mám pocit, že to bude pro moji tvorbu přelomové. Také jsem si od mého postesknutí na téma co dál v současné situaci uvědomila, že to je pro mě vhodná doba zabydlet se v novém a vytvořit si tu tu správnou energii a pracovat s i v novém prostoru. Kdyby nebylo korouše, nebyl by čas. Jela bych od jarmarku k jarmarku. Sice mám jarmarky moc ráda, ráda se setkavám s lidmi a povídám si s nimi o tvorbě a moc jsem se opět těšila, ale….. Dnes tuto celou situaci vnímám jinak, vše jsem přehodnotila a je mi veselo a radostno. Nemalý podíl na tom tedy má i fakt, že do konce srpna nebudeme muset platit zálohy na soc. a zdrav., což nás tvůrce a vůbec drobné živnostníky tížilo asi nejvíce. Omlouvám se, že jsem se takto rozepsala, ale……KOMUNIKUJI…… 😁.
  Krásné tvořivé dny přeji
  Lenka Martonová
  LiM Art – Limnický Atelier

  1. Ahoj Lenko, úžasný, že se držíš mé rady a KOMUNIKUJEŠ! Ať už tady u mě anebo se na to připravuješ ve své nové dílně. Líbí se mi, jak vnímáš tenhle zásek a zastavení se vítáš. Já ho také vítám a začínám vidět pozitiva i pro sebe.

   Je mi velkým potěšením vysílat své dovednosti do světa keramiků, protože nám všem jde o jedno, nechť nám keramika na koronu nezdechne a navíc oživit zájem o naše řemeslo. Takže – pojďme komunikovat dál a nabízím ti své dovednosti, když budeš cítit potřebu, napiš nebo zavolej.

   Díky za komentář a přečtení a hlavně – díky, že to děláš! Opatruj se a ať Ti to pálí! Veru.

 4. Hezký dobrý den všem tu, přátelé … a díky za sdílení nazvu to “ drobet starostí „… Doba je taková jaká je, ale u nás, kromě keramiky i jarní a tak i v této době vždy s květy – kytičková… Ony ty kytičky, když se o ně staráte “ ví své, a se na vás-nás těší “ … kvetou si tak jako každý jiný rok, … Se snažím na můj profil sem tam přidat pár obrázků … A keramika , drobet jsem také uklidil, / ne moc, to bych jen hledal … co muším mít po ruce / … ale i naglazoval, a vypálil další pec… No bude tu toho o trošku víc na výběr… A je čas a klid vymýšlet si další nové … tvary … realizovat nápady… Mám letos i drobet nové inspirace ze světa… Se nám nečekaně povedlo, a v našich miskách roste už pár dnů několik kytiček i v legendární Japonské bonsai vesničce Ojmia u Tokia. Kamarád Petr H., který je veliký fanda bonsají tam byl na pracovním pobytu … ve spolupráci s přáteli… Pracoval v bonsai zahradě a vlastnoručně se u nich učil jejich tradičnímu umění… Bonsaj zahradníků u nás moc není… A jak se v této době cestuje domů raději ani nechtějte vědět … Ale s každým novým dnem, život jde dál, … nějak bylo a nějak bude. Nejen že věřím, ale vím, že se z toho „otřepeme“ a bude lépe… A tak neváhejte, vše co si stihneme „sama doma“ připravit budeme mít potom k dobru … Hezké dny se sluníčkem všem tu … přeji od nás, z dílny i zahrady, od Brna, z Moravy …J.S.

 5. Keramika tu je tisíce let a bude tu i potom, až my tu nebudem. A je jen na nás, kolik si ji za života dokážeme užít. Ale taky co ji dokážeme dát a pro ty po nás, zanechat. A jaké ji vytvoříme prostředí pro nás, pro všechny, neb každý jsme součástí systému. tomas

 6. Ahoj,
  vnímám to jako čas na uklizení. No ti co mě znají tak ví že opravdu nerada uklízím, kýbl a mop nejsou mí bratři a ani nejsem geneticky křížená s vysavačem:-))), ale myslím tím na uklizení v sobě… Udělat si pořádek v tom co mě slouží, a co si nechávám jenom jako to smetí a čeká na úklid…Díky moc za ponouknutí k rozmýšlení. A určitě je potřeba komunikovat a nejenom dovnitř „své “ bubliny ale i ven a dát lidem najevo že jsme tu…:-) Tak tvorbě a keramice jen to dobré přátelé:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *